| Brand | LG Electronics |
| Model | 43LK5900PLA |
| MPN | 43LK5900PLA |
| EAN | 8806098142002 |
| ASIN | B07F6BTZQ2 |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Annual energy consumption | 76 kWh |
| App store | LG Content Store |
| Audio decoders | DTS |
| Audio Return Channel ARC | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Colour | Black |
| Common interface CI | Yes |
| Component video in | 1 |
| Consumer Electronics Control CEC | SimpLink |
| Depth | 81 mm |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S2,DVB-T2 |
| Display diagonal | 109.2 cm (43") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LED |
| Electronic Programme Guide | Yes |
| Energy efficiency class | A+ |
| Energy saving mode | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDMI | 2 |
| Height | 575 mm |
| High Dynamic Range Imaging HDRI | Yes |
| LED backlighting type | Direct-LED BLU |
| Motion Interpolation Technology | TruMotion 100 Hz |
| Noise reduction | Yes |
| Number of OSD languages | 36 |
| On screen display | Yes |
| Operating system installed | Web OS |
| Package depth | 152 mm |
| Package Height | 660 mm |
| Package width | 1060 mm |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Power consumption | 55 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Processor cores | 4 |
| Programming period | 8 day(s) |
| RMS rated power | 10 W |
| Screen shape | Flat |
| Smart TV | Yes |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1080p |
| Timeshift | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| VESA mounting | Yes |
| VESA Mounting | Yes |
| Web browser | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11ac |
| Width | 977 mm |