| Brand | Foscam |
| EAN | 6954836010044 |
| MPN | 6954836010044 |
| ASIN | B01GS7656G |
| Model | R4 |
| Built-in hard drive | No |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Card reader integrated | Yes |
| Colour | White |
| Compatible memory cards | microSD (TransFlash) |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Day/night mode | Yes |
| DC output voltage | 5 |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 74 mm |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Form factor | Dome |
| Frame rate | 25 fps |
| Height | 119 mm |
| Interface | RJ-45 |
| IP address filtering | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Maximum resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Megapixel | 4 MP |
| Microphone in | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Motion sensor | Yes |
| Mounting type | Desk |
| Networking standards | IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Night vision | Y |
| Night vision distance | 8 |
| Operating relative humidity | 20 - 85% |
| Optical sensor size | 25.4 / 3 mm (1 / 3") |
| Power over Ethernet PoE support | No |
| Security algorithms | WEP,WPA,WPA2 |
| Sensor type | CMOS |
| Type | IP security camera |
| Video formats supported | H.264 |
| Wi-Fi | 52mm |