| Brand | Sony |
| EAN | 4548736076877 |
| ASIN | B07CDL7YXF |
| Model | KD49XF7596BAEP |
| MPN | KD49XF7596BAEP |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Ambient light sensor | Yes |
| Annual energy consumption | 107 kWh |
| Audio formats supported | AAC,ASF,FLAC,MP3,MP4,WAV,WMA |
| Batteries included | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Cables included | AC |
| Card reader integrated | No |
| Composite video in | 1 |
| Depth | 58 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S,DVB-S2,DVB-T,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 123.2 cm (48.5") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | A |
| Ethernet LAN | Yes |
| FM Radio | No |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDCP | Yes |
| Height | 645 mm |
| Image formats supported | JPEG |
| Internet TV | Yes |
| Miracast | Yes |
| Motion Interpolation Technology | Motionflow XR 400 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of speakers | 2 |
| Operating system installed | Android |
| Package depth | 148 mm |
| Package Height | 776 mm |
| Package width | 1188 mm |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Quick start guide | Yes |
| RMS rated power | 20 W |
| Screen shape | Flat |
| Sleep timer | Yes |
| Smart modes | Animation,Cinema,Custom,Game,Graphics,Photo,Sports,Standard,Vivid |
| Smart TV | Yes |
| Supported video modes | 480i,480p,576i,576p,720p,1080p,2160p |
| Teletext function | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| User Memory | 16 GB |
| VESA mounting | Yes |
| Video formats supported | 3GPP,ASF,AVC,AVI,HEVC,MOV,MP4,MPEG1,MPEG2,VC-1,VP8,WEBM,WMV |
| Weight | 12 kg |
| Weight with stand | 12.6 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 1101 mm |