| Brand | Sony |
| EAN | 4905524999808 |
| ASIN | B00OBSMFWS |
| MPN | PXWFS7K |
| SKU | PXWFS7K |
| 3D | No |
| AC adapter included | Yes |
| Audio formats supported | LPCM |
| Batteries included | Yes |
| Battery charger included | Yes |
| Battery recharge time | 2.16 h |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 14.4 V |
| Bitrate at maximum video resolution | 600 Mbit/s |
| Built-in display | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Cables included | USB |
| Camcorder media type | Memory card |
| Camcorder tape type | No |
| Camcorder type | Handheld/Shoulder camcorder |
| Camera shutter speed | 1/9000 - 1/3 s |
| Compatible memory cards | SD,XQD |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 247 mm |
| Disc types supported | No |
| Display | LCD |
| Display Diagonal | 8.89 cm (3.5") |
| Filter size | 9 cm |
| HD type | Full HD |
| HDMI | Yes |
| Height | 239 mm |
| Image stabilizer | No |
| ISO Sensitivity | 2000 |
| Lens mount interface | Sony E |
| Maximum aperture number | 22 |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Microphone in | Yes |
| Mini-USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Minimum aperture number | 4 |
| Minimum illumination | 0.7 lx |
| Quick start guide | Yes |
| Remote controlled | Yes |
| Remotely operated | Yes |
| Sensor type | CMOS |
| Supported aspect ratios | 16:9,17:9 |
| USB connectivity | Yes |
| User guide | Yes |
| Video formats supported | AVC,H.264,MPEG4 |
| Video resolutions | 1920 x 1080,3840 x 2160 pixels |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 2 kg |
| Width | 156 mm |