| Brand | Sony |
| EAN | 4548736077959 |
| ASIN | B079Z79TXR |
| Model | KD65XF9005BAEP |
| MPN | KD65XF9005BAEP |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Analog signal format system | PAL,SECAM |
| Annual energy consumption | 225 kWh |
| Audio decoders | DTS,Dolby Digital |
| Batteries included | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP,AVRCP,HOGP,SPP |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Browsing | Yes |
| Cable management | Yes |
| Cables included | AC |
| Composite video in | 1 |
| Depth | 69 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S,DVB-S2,DVB-T,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 165.1 cm (65") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | A |
| Energy saving mode | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Google applications | Google Play |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDCP | Yes |
| HDD Capacity | 16 GB |
| Height | 829 mm |
| Housing material | Aluminum |
| Internet TV | Yes |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Light sensor | Yes |
| Local Dimming | Yes |
| Miracast | Yes |
| Motion Interpolation Technology | X-Motion Clarity |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Operating system installed | Android |
| Package depth | 191 mm |
| Package Height | 955 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 1553 mm |
| Panel mounting interface | 300 x 300 mm |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Quick start guide | Yes |
| RMS rated power | 20 W |
| Screen Mirroring | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Sleep timer | Yes |
| Smart modes | Animation,Cinema,Custom,Game,Graphics,Photo,Sports,Standard,Vivid |
| Smart TV | Yes |
| Supported video modes | 480i,480p,576i,576p,720i,720p,1080i,1080p,2160p |
| Teletext function | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| USB recording | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Voice control | Yes |
| Web browser | Yes |
| Weight | 24.5 kg |
| Weight with stand | 25.5 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 1447 mm |