| Brand | Sony |
| EAN | 4548736021747 |
| ASIN | B01M2WAE29 |
| MPN | ILCE6500B.CEC |
| SKU | ILCE6500B.CEC |
| AC adapter included | Yes |
| Audio system | Mono |
| Batteries included | Yes |
| Battery level indicator | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | NP-FW50 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Brightness adjustment | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Cables included | USB |
| Camera playback | Movie,Single image,Slide show |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera type | SLR Camera Body |
| Carrying Case | Yes |
| Certification | CE |
| Compatible memory cards | MS Micro (M2),MS PRO Duo,MS Pro-HG Duo,MicroSD (TransFlash),MicroSDHC,MicroSDXC,SD,SDHC,SDXC |
| Contrast adjustment | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 53.3 mm |
| Digital zoom | 8x |
| Dioptre correction | Yes |
| Display | LCD |
| Display Diagonal | 7.49 cm (2.95") |
| External flash connector | Yes |
| Eye relief | 2.3 cm |
| Fastest camera shutter speed | 1/4000 s |
| Field of view | 100% |
| Flash exposure compensation | Yes |
| Flash exposure correction | ±3EV (1/2; 1/3 EV step) |
| Flash guide number | 6 m |
| Flash modes | Auto,Fill-in,Flash off,Flash on,Hi-speed sync,Red-eye reduction,Slow synchronization |
| Focus | TTL |
| Focus adjustment | Auto/Manual |
| Hand strap | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDMI | Yes |
| HDMI connector type | Micro |
| Height | 66.9 mm |
| Histogram | Yes |
| Image formats supported | ARW,JPG,RAW |
| Image quality adjustment | Brightness, Color depth, Contrast, Saturation, Sharpness |
| Image stabilizer | Yes |
| Image stabilizer location | Lens |
| ISO Sensitivity | 100,51200 |
| LED indicators | Yes |
| Lens cap included | Yes |
| Lens mount interface | Sony E |
| Light exposure control | Program AE |
| Light exposure correction | ± 5EV (1/2EV; 1/3EV step) |
| Light exposure modes | Aperture priority AE,Auto,Manual,Shutter priority AE |
| Light metering | Highlight-weighted,Spot |
| Live view | Yes |
| Magnification | 1.07x |
| Maximum image resolution | 6000 x 4000 pixels |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Megapixel | 24.2 MP |
| Memory slots | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Motion JPEG frame rate | 30 fps |
| Mounting type | Bayonet |
| Multi-shot | Yes |
| Photo effects | Black&White,Neutral,Sepia,Vivid |
| Power source type | Battery |
| Resolution at capture speed | 1920x1080@120fps,1920x1080@24fps,1920x1080@30fps,1920x1080@60fps,3840x2160@24fps,3840x2160@30fps |
| Scene modes | Night, Night landscape, Sunset, Landscape |
| Self-timer delay | 2,5,10 s |
| Sensor format | Advanced Photo System type-C (APS-C) |
| Sensor type | CMOS |
| Shoe mounting point | Yes |
| Shooting modes | Aperture priority,Auto,Manual,Movie,Scene,Shutter priority |
| Smile Detection | Yes |
| Supported aspect ratios | 3:2,16:9 |
| Total megapixels | 25 MP |
| Touchscreen | Yes |
| USB connector | Micro-USB |
| Vari-angle LCD display | Yes |
| Video formats supported | H.264,MP4,MPEG4 |
| Video recording | Yes |
| Video recording time | 105 min |
| Video resolutions | 1280 x 720,1920 x 1080,3840 x 2160 |
| Viewfinder screen size | 0.39" |
| Voice recording | Yes |
| White balance | Auto,Cloudy,Daylight,Flash,Fluorescent,Fluorescent H,Fluorescent L,Incandescent,Shade,Underwater |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 120 mm |