| Brand | Sony |
| EAN | 4548736046023 |
| ASIN | B01MT7AJLW |
| Model | MDRXB950B1B.CE7 |
| MPN | MDRXB950B1B.CE7 |
| 2.5 mm connector | No |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Acoustic system | Closed |
| Audio formats supported | AAC,SBC,apt-X |
| Batteries included | Yes |
| Battery recharge time | 4 h |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP,AVRCP,HFP,HSP |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Cable colour | Black |
| Cable length | 1.2 m |
| Cable management | Yes |
| Cables included | Audio (3.5mm),USB |
| Charging source | USB |
| Colour | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Connector contacts plating | Gold |
| Driver Type | Dynamic |
| Ear coupling | Circumaural |
| Foldable | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Headphone frequency | 3 - 28000 Hz |
| Headphone sensitivity | 105 dB |
| Headset type | Binaural |
| Impedance | 32 Ω |
| LED indicators | Yes |
| Microphone frequency | 100 - 4000 Hz |
| Mobile operating systems supported | Android,iOS |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| On/off switch | Yes |
| Package depth | 223 mm |
| Package Height | 290 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 73 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power LED | Yes |
| Product Type | Headset |
| Quick start guide | Yes |
| Rechargeable battery | Yes |
| Standby time | 200 h |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | Micro-USB |
| Volume control | Digital |
| Wearing style | Head-band |
| Weight | 280 g |
| Wireless range | 10 m |