| Brand | Sony |
| EAN | 4548736024984 |
| ASIN | B01HM7JPMW |
| Model | KD43XD8088BU |
| MPN | KD43XD8088BU |
| 3D | No |
| Annual energy consumption | 114 kWh |
| Audio decoders | Dolby Digital |
| Batteries included | Yes |
| Browser supported | Opera |
| Browsing | Yes |
| Cables included | AC |
| Composite video in | 1 |
| Depth | 45 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-CI+,DVB-S,DVB-S2,DVB-T,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 109.2 cm (43") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | B |
| Energy saving mode | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Height | 560 mm |
| LED backlighting type | Edge-LED |
| Light sensor | Yes |
| Manual | Yes |
| Motion Interpolation Technology | Motionflow XR 400 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of OSD languages | 32 |
| Number of speakers | 2 |
| Operating system installed | Android |
| Package depth | 158 mm |
| Package Height | 705 mm |
| Package width | 1078 mm |
| Parental Control | Yes |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Quick start guide | Yes |
| Remote control type | RMF-TX200E |
| RMS rated power | 20 W |
| Screen Mirroring | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Smart TV | Yes |
| Stand width | 51 cm |
| Supported Graphics Resolutions | 1280 x 720 (HD 720),1920 x 1080 (HD 1080),3840 x 2160 |
| Supported video modes | 480p,576p,720p,1080p,2160p |
| Tuner type | Analog & Digital |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| USB recording | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 12.3 kg |
| Weight with stand | 13.2 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Width | 960 mm |