| Brand | Sony |
| EAN | 4548736077591 |
| ASIN | B07D5LWH88 |
| Model | KD43XF7005BAEP |
| MPN | KD43XF7005BAEP |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Analog signal format system | SECAM B/G,SECAM D/K |
| Annual energy consumption | 93 kWh |
| Audio decoders | DTS,Dolby Digital |
| Audio formats supported | MP3,WAV,WMA |
| Batteries included | Yes |
| Bluetooth | No |
| Composite video in | 1 |
| Depth | 58 mm |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S,DVB-S2,DVB-T,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 109.2 cm (43") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| Energy efficiency class | A |
| Ethernet LAN | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDCP | Yes |
| Headphone out | Yes |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| Height | 571 mm |
| Image formats supported | JPEG |
| LED backlighting type | Edge-LED |
| Local Dimming | Yes |
| Miracast | Yes |
| Motion Interpolation Technology | Motionflow XR 200 Hz |
| Number of speakers | 2 |
| Operating system installed | Linux |
| Package depth | 148 mm |
| Package Height | 695 mm |
| Package width | 1071 mm |
| Panel mounting interface | 100 x 200 mm |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| RMS rated power | 20 W |
| Screen Mirroring | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Sleep timer | Yes |
| Smart modes | Cinema,Custom,Game,Graphics,Sports,Standard,Vivid |
| Smart TV | Yes |
| Stand width | 69.6 cm |
| Subtitles function | Yes |
| Supported file systems | FAT16,FAT32,NTFS |
| Supported video modes | 2160p |
| Teletext function | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| VESA mounting | Yes |
| Video formats supported | AVCHD,AVI,M-JPEG,MKV,MP4,MPEG1,MPEG2-PS,MPEG2-TS,WEBM,WMV9,XVID |
| Web browser | Yes |
| Weight | 9.8 kg |
| Weight with stand | 10.4 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 970 mm |
| Year | 2018 |