| Brand | Sony |
| EAN | 4548736076389 |
| ASIN | B07BB2TMC9 |
| MPN | KD55XF8096BU |
| 3D | No |
| 3D Panel | Not 3D |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Analog signal format system | PAL,SECAM |
| Annual energy consumption | 132 kWh |
| App store | Google Play Store |
| Audio decoders | DTS,Dolby Digital |
| Batteries included | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Browser supported | Vewd |
| Browsing | Yes |
| Cables included | AC |
| Colours | No |
| Composite video in | 2 |
| Depth | 57 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital Audio Optical Out | 1 |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S,DVB-S2,DVB-T,DVB-T2 |
| Digital tuners | Freeview HD |
| Display Diagonal | 139.7 cm (55") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| DLNA | Yes |
| DVI port | No |
| Energy efficency rating | A |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet Port | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDCP | Yes |
| Height | 716 mm |
| Internet TV | Yes |
| LED backlighting type | Edge-LED |
| Manual | Yes |
| Manufacturer labour | 60 |
| Miracast | Yes |
| Motion Interpolation Technology | Motionflow XR 400 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Operating system installed | Android |
| Optical Output | Yes |
| Package depth | 168 mm |
| Package Height | 824 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 1330 mm |
| Panel mounting interface | 300 x 200 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Quick start guide | Yes |
| Remote Control | Standard Voice Remote |
| RMS rated power | 20 W |
| Screen Mirroring | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Screen size | 55.0" |
| Sleep timer | Yes |
| Smart modes | Animation,Cinema,Custom,Game,Graphics,Photo,Sports,Standard,Vivid |
| Smart TV | Yes |
| Smart TV Features | Android TV |
| Speaker Output Power | 10 W |
| Teletext function | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| User Memory | 16 GB |
| VESA mounting | Yes |
| Voice control | Yes |
| Web browser | Yes |
| Weight | 17.6 kg |
| Weight with stand | 18.6 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 1232 mm |
| WiFi | Built In |