| Brand | Sony |
| EAN | 3355830056411 |
| MPN | SOW830NOIRSDFT |
| ASIN | B00IYGW8WU |
| Model | SOW830NOIRSDFT |
| SKU | SOW830NOIRSDFT |
| AC adapter included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Battery technology | Lithium |
| Battery type | NP-BN |
| Bluetooth | No |
| Brightness adjustment | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera type | Compact camera |
| Carrying Case | Yes |
| Compatible memory cards | MS Duo,MS PRO Duo,MS PRO Duo HS,MS Pro-HG Duo,MS Pro-HG Duo HX,SD |
| Contrast adjustment | Yes |
| Depth | 22.5 mm |
| Digital zoom | 64x |
| Display | TFT |
| Display Diagonal | 6.86 cm (2.7") |
| Fastest camera shutter speed | 1/1600 s |
| Flash modes | Auto,Flash on,Slow synchronization |
| Flash range (tele) | 1.5 - 2 m |
| Focus adjustment | Auto |
| HD type | HD-Ready |
| HDMI | No |
| Height | 52.5 mm |
| Image formats supported | JPG |
| Image sensor size | 1/2.3" |
| Image stabilizer | No |
| Internal memory | 27 MB |
| ISO Sensitivity | 80,1250,3200,Auto |
| Light exposure correction | ± 2EV (1/3EV step) |
| Light metering | Centre-weighted,Spot |
| Maximum aperture number | 6.3 |
| Maximum image resolution | 5152 x 3864 pixels |
| Maximum video resolution | 1280 x 720 pixels |
| Megapixel | 20.1 MP |
| Memory slots | 1 |
| Minimum aperture number | 3.3 |
| Motion JPEG frame rate | 30 fps |
| Optical zoom | 8x |
| PictBridge | No |
| Power source type | Battery |
| Resolution at capture speed | 640x480@30fps |
| Scene modes | Beach, Fireworks, Night portrait, Pet, Snow, Landscape |
| Self-timer delay | 2,10 s |
| Sensor type | CCD |
| Shooting modes | Auto,Movie,Scene |
| Slowest camera shutter speed | 2 s |
| Supported aspect ratios | 16:9 |
| Touchscreen | No |
| Tripod mounting supported | Yes |
| USB connector | Micro-USB |
| USB Version | 2.0 |
| Vari-angle LCD display | No |
| Video formats supported | MP4 |
| Video recording | Yes |
| Video resolutions | 320 x 240,640 x 480,1280 x 720 |
| Voice recording | Yes |
| Weight | 104 g |
| White balance | Auto,Cloudy,Daylight,Flash,Fluorescent,Incandescent |
| Wi-Fi | No |
| Width | 93.1 mm |
| Wrist strap included | Yes |