| Brand | Sony |
| EAN | 4905524971620 |
| ASIN | B00HH8A2CE |
| Model | DSCW810B.CE3 |
| MPN | DSCW810B.CE3 |
| AC adapter included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | NP-BN |
| Built-in flash | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Cables included | USB |
| Camera playback | Movie,Single image,Slide show |
| Camera type | Compact camera |
| Compatible memory cards | MS Duo,MS PRO Duo,MS PRO Duo HS,MS Pro-HG Duo,MS XC-HG Duo,SD,SDHC,SDXC |
| Depth | 20.9 mm |
| Digital zoom | 48x |
| Display | TFT |
| Display Diagonal | 6.86 cm (2.7") |
| Energy Star certified | No |
| Fastest camera shutter speed | 1/1500 s |
| Flash modes | Auto,Flash off,Flash on,Slow synchronization |
| Flash range (tele) | 1 - 1.74 m |
| Focus adjustment | Auto |
| HD type | HD |
| HDMI | No |
| Height | 55.5 mm |
| Image editing | Resizing,Rotating |
| Image formats supported | JPG |
| Image sensor size | 1/2.3" |
| Image stabilizer | No |
| ISO Sensitivity | 100,200,400,800,Auto |
| Light exposure correction | ± 2EV (1/3EV step) |
| Light metering | Centre-weighted,Evaluative (Multi-pattern),Spot |
| Maximum aperture number | 6.5 |
| Maximum image resolution | 5152 x 3864 pixels |
| Maximum video resolution | 1280 x 720 pixels |
| Megapixel | 20.1 MP |
| Memory slots | 1 |
| Minimum aperture number | 3.5 |
| Motion JPEG frame rate | 30 fps |
| Optical zoom | 6x |
| PictBridge | No |
| Power source type | Battery |
| Resolution at capture speed | 640x480@30fps |
| Scene modes | Beach, Night, Night portrait, Portrait, Snow, Night portrait, Landscape |
| Sensor type | CCD |
| Slowest camera shutter speed | 2 s |
| USB Version | 2.0 |
| Video formats supported | AVI |
| Video recording | Yes |
| Video resolutions | 320 x 240,640 x 480,1280 x 720 |
| Weight | 111 g |
| White balance | Auto, Cloudy, daylight, Flash, Fluorescent, Incandescent |
| Width | 96.8 mm |
| Wrist strap included | Yes |