| Brand | Sony |
| EAN | 4056572579259 |
| MPN | DSCHX60VB.CE3 |
| ASIN | B00IFEWK56 |
| Model | DSCHX60VB.CE3 |
| SKU | DSCHX60VB.CE3 |
| AC adapter included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Battery type | NP-BX1 |
| Bluetooth | No |
| Brightness adjustment | Yes |
| Built-in flash | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Cables included | USB |
| Camera type | Compact camera |
| Contrast adjustment | Yes |
| Depth | 38.3 mm |
| Digital zoom | 486x |
| Display | LCD |
| Display Diagonal | 7.62 cm (3") |
| Energy Star certified | No |
| Fastest camera shutter speed | 1/1600 s |
| Flash modes | Auto,Flash off,Red-eye reduction,Slow synchronization |
| Flash range (tele) | 2 - 3 m |
| HD type | Full HD |
| HDMI | Yes |
| HDMI connector type | Micro |
| Height | 63.6 mm |
| Image formats supported | JPG |
| Image sensor size | 1/2.3" |
| Image stabilizer | Yes |
| ISO Sensitivity | 80,100,200,400,800,1600,3200,6400,12800,Auto |
| Light exposure correction | ± 2EV (1/3EV step) |
| Light exposure modes | Aperture priority AE,Auto,Manual,Shutter priority AE |
| Light metering | Centre-weighted,Evaluative (Multi-pattern),Spot |
| Maximum aperture number | 129 |
| Maximum image resolution | 5184 x 3456 pixels |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Megapixel | 20.4 MP |
| Minimum aperture number | 4.3 |
| Motion JPEG frame rate | 30 fps |
| Power source type | Battery |
| Scene modes | beach, Fireworks, Night, Night portrait, Pet, Portrait, Snow, Landscape |
| Self-timer delay | 2,10 s |
| Sensor type | CMOS |
| Shooting modes | Auto,Manual,Movie,Scene |
| Supported aspect ratios | 1:1,3:2,4:3,16:9 |
| Tripod mounting supported | Yes |
| USB connector | Micro-USB B |
| USB Version | 2.0 |
| Video recording | Yes |
| Video resolutions | 640 x 480,1440 x 1080,1920 x 1080 |
| Voice recording | Yes |
| Weight | 246 g |
| White balance | Auto, Custom modes, daylight, Flash, Fluorescent, Incandescent |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 108.1 mm |
| Wrist strap included | Yes |