Enjoy crisp 20‑MP images with Sony’s compact DSCW800B.CEH, featuring a 5× optical zoom and built‑in flash. The 2.7‑inch TFT screen displays photos clearly, while the lightweight body fits easily in any pocket for on‑the‑go shooting.
| Brand | Sony |
| EAN | 5054533732117 |
| ASIN | B00IK01PJC |
| Model | DSCW800B.CEH |
| MPN | DSCW800B.CEH |
| SKU | DSCW800B.CEH |
| AC adapter included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Battery charger included | Yes |
| Battery type | NP-BN |
| Built-in flash | Yes |
| Cables included | USB |
| Camera playback | Movie,Slide show |
| Camera type | Compact camera |
| Depth | 20.8 mm |
| Digital zoom | 40x |
| Display | TFT |
| Display aspect ratio | 4:3 |
| Display Diagonal | 6.86 cm (2.7") |
| Energy Star certified | No |
| Fastest camera shutter speed | 1/1500 s |
| Flash modes | Auto,Flash off,Flash on,Slow synchronization |
| Flash range (tele) | 0.6 - 1.76 m |
| HD type | Not supported |
| HDMI | No |
| Height | 55.5 mm |
| Image formats supported | JPG |
| Image sensor size | 1/2.3" |
| Image stabilizer | Yes |
| Internal memory | 29 MB |
| ISO Sensitivity | 100,200,400,800,1600,3200,Auto |
| Light exposure correction | ± 2EV (1/3EV step) |
| Maximum aperture number | 6.4 |
| Maximum image resolution | 5152 x 3864 pixels |
| Maximum video resolution | 640 x 480 pixels |
| Megapixel | 20.1 MP |
| Minimum aperture number | 3.2 |
| Motion JPEG frame rate | 30 fps |
| Optical zoom | 5x |
| Power source type | Battery |
| Scene modes | Beach, Night portrait, Portrait, Snow, Night portrait, Landscape |
| Self-timer delay | 2,10 s |
| Sensor type | CCD |
| Slowest camera shutter speed | 2 s |
| USB Version | 2.0 |
| Video recording | Yes |
| Video resolutions | 320 x 240,640 x 480 pixels |
| Weight | 109 g |
| White balance | Auto,Cloudy,Daylight,Flash,Incandescent |
| Width | 96.8 mm |
| Wrist strap included | Yes |