| Brand | Sony |
| EAN | 4905524980752 |
| MPN | 4905524980752 |
| ASIN | B00I9X2GRA |
| Model | DSCWX220P.CE3 |
| AC adapter included | Yes |
| Auto focusing AF modes | Centre weighted Auto Focus, Multi Point Auto Focus, Single Auto Focus |
| Batteries included | Yes |
| Battery life | 210 shots |
| Battery technology | Lithium-Ion-Lithium-Polymer Li-Ion |
| Battery type | NP-BN |
| Battery weight | 25 g |
| Built-in flash | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Bundle with lens | Nee |
| Cables included | AC, USB |
| Camera playback | Movie, Single image, Slide show |
| Camera shutter speed | 1/1600 s |
| Camera type | Sony Cyber-shot DSC-WX220 |
| Colour | Roze |
| Colours | Pink |
| Depth | 21.6 mm |
| Digital zoom | 20x |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 6.86 cm (2.7") |
| Display resolution | 460800 pixels |
| Energy Star certified | No |
| Flash modes | Auto, Flash off, Flash on, Slow synchronization |
| Flash range | 0.2 - 3.7 m |
| Flash range (tele) | 1.5 - 2.2 m |
| Focal length range | 4.45 - 44.5 mm |
| Focus adjustment | Auto |
| GPS | No |
| HD type | Full HD |
| HDMI | Yes |
| HDMI connector type | Micro |
| Height | 52.4 mm |
| Image formats supported | JPG |
| Image processor | BIONZ X |
| Image sensor size | 1/2.3" |
| Image stabilizer | Yes |
| ISO Sensitivity | 12800 |
| Lens structure | 9/7 |
| Light exposure correction | ± 2EV (1/3EV step) |
| Light metering | Centre-weighted, Evaluative (Multi-pattern), Spot |
| Maximum battery life | 1.75 h |
| Maximum image resolution | 4896 × 3264 |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Megapixel | 18.2 MP |
| Motion JPEG frame rate | 50 fps |
| Near field communication | Yes |
| Optical zoom | 10x |
| Photo effects | Antique, Black&White |
| Photographer type | Beginner |
| Power source type | Battery |
| Rechargeable | Yes |
| Scene modes | Beach, Fireworks, Food, Landscape, Night, Night portrait, PET, Portrait, Snow, Twilight |
| Sensor type | CMOS |
| Shooting modes | Auto, Movie, Scene |
| Touch screen | N |
| Variangle LCD | A4 |
| Video recording | Yes |
| Video resolutions | 640 x 480,1440 x 1080,1920 x 1080 pixels |
| Viewfinder | No |
| Weight | 105 g |
| White balance | Auto, Cloudy, Custom modes, Daylight, Flash, Fluorescent, Incandescent |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, 802.11n |
| Width | 92.3 mm |