| Brand | Sony |
| EAN | 4905524981070 |
| ASIN | B00IGL9PQ0 |
| Model | DSCWX350B.CEH |
| MPN | DSCWX350B.CEH |
| SKU | DSCWX350B.CEH |
| AC adapter included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Battery type | NP-BX1 |
| Brightness adjustment | Yes |
| Built-in flash | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Cables included | USB |
| Camera type | Compact camera |
| Certification | CE |
| Contrast adjustment | Yes |
| Depth | 25.7 mm |
| Digital zoom | 80x |
| Display | TFT |
| Display Diagonal | 7.62 cm (3") |
| Fastest camera shutter speed | 1/1600 s |
| Flash modes | Auto,Flash off,Flash on |
| Flash range (tele) | 2 - 2.4 m |
| Focus adjustment | Auto |
| HD type | Full HD |
| HDMI | Yes |
| HDMI connector type | Micro |
| Height | 54.9 mm |
| Image processor | BIONZ X |
| Image sensor size | 1/2.3" |
| Image stabilizer | Yes |
| ISO Sensitivity | 80,100,200,400,800,1600,3200,6400,12800,Auto |
| Light exposure correction | ± 2EV (1/3EV step) |
| Maximum aperture number | 6.5 |
| Maximum image resolution | 4896 x 3264 pixels |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Megapixel | 18.2 MP |
| Minimum aperture number | 3.5 |
| Optical zoom | 20x |
| Power source type | Battery |
| Quick start guide | Yes |
| Scene modes | Backlight, Beach, Night portrait, Pet, Portrait, Snow, Landscape |
| Self-timer delay | 2,10 s |
| Sensor type | CMOS |
| Shooting modes | Auto,Manual,Movie |
| Slowest camera shutter speed | 4 s |
| Supported aspect ratios | 1:1,3:2,4:3,16:9 |
| Tripod mounting supported | Yes |
| USB connector | Micro-USB B |
| Video recording | Yes |
| Video resolutions | 640 x 480,1440 x 1080,1920 x 1080 |
| Voice recording | Yes |
| Weight | 137 g |
| White balance | Auto,Cloudy,Custom modes,Daylight,Flash,Fluorescent,Incandescent |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 96 mm |
| Wrist strap included | Yes |