| Brand | Sony |
| EAN | 4905524981179 |
| MPN | DSC-WX350 |
| ASIN | B00I9X2KM6 |
| Model | DSC-WX350 |
| SKU | DSC-WX350 |
| AC adapter included | Ja |
| Auto focusing AF modes | Contrast Detection Auto Focus, Single Auto Focus |
| Battery life | 470 shots |
| Battery technology | Lithium-Ion-Lithium-Polymer Li-Ion |
| Battery type | NP-BX1 |
| Battery weight | 25 g |
| Built-in microphone | Yes |
| Bundle with lens | Nee |
| Cables included | USB |
| Camera shutter speed | 1600 s |
| Camera type | Sony Cyber-shot DSC-WX350 |
| Certification | CE |
| Colour | Roze |
| Colours | Pink |
| Depth | 25.7 mm |
| Digital zoom | 80x |
| Display | TFT |
| Display diagonal | 3.0" |
| Display Diagonal | 7.62 cm (3") |
| Display resolution | 460800 pixels |
| Energy Star certified | No |
| Fastest camera shutter speed | 1/1600 s |
| Flash modes | Auto, Flits uit, Flits aan, Langzame synchronisatie |
| Flash range | 0.2 - 4.3 m |
| Flash range (tele) | 2 - 2.4 m |
| Focal length range | 4.3 - 86 mm |
| Focus adjustment | Auto |
| GPS | No |
| HD type | 1920x1080 |
| HDMI | Yes |
| HDMI connector type | Micro |
| Height | 54.9 mm |
| Image processor | BIONZ X |
| Image sensor size | 2.3" |
| ISO Sensitivity | 12800 |
| Lens structure | 11/10 |
| Light exposure correction | ± 2EV (1/3EV step) |
| Macro focusing range wide | 0.05 - 8 |
| Maximum aperture number | 6 |
| Maximum battery life | 3.92 h |
| Maximum image resolution | 4896 × 3264 |
| Megapixel | 18.2 MP |
| Minimum aperture number | 3 |
| Optical zoom | 20 x |
| Photographer type | Beginner |
| Power source type | Batterij/Accu |
| Rechargeable | Yes |
| Scene modes | Backlight, Beach, Landscape, Night portrait, Pet, Portrait, Snow |
| Self-timer | 2.10 s |
| Sensor type | CMOS |
| Shooting modes | Auto, Handmatig, Film |
| Slowest camera shutter speed | 4 s |
| Supported aspect ratios | 1:1 |
| Touch screen | N |
| Tripod mounting supported | Yes |
| USB connector | Micro-USB B |
| USB version | 2 |
| Video resolutions | 640x480 |
| Viewfinder | No |
| Weight | 137 g |
| White balance | Auto, Cloudy, Custom modes, Daylight, Flash, Fluorescent, Incandescent |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 96 mm |