| Brand | Sony |
| EAN | 4905524980189 |
| MPN | DSCHX60B.CEH |
| ASIN | B00I9X2KLW |
| Model | DSCHX60B.CE3 |
| SKU | DSCHX60B.CEH |
| AC adapter included | Yes |
| Analog signal format system | NTSC,PAL |
| Audio formats supported | AC3 |
| Audio system | Stereo |
| Auto focusing AF modes | Continuous Auto Focus, Single Auto Focus |
| Batteries included | Yes |
| Battery life | 380 shots |
| Battery technology | Lithium-Ion-Lithium-Polymer Li-Ion |
| Battery type | NP-BX1 |
| Battery weight | 25 g |
| Brightness adjustment | Yes |
| Built-in flash | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Bundle with lens | Nee |
| Cables included | USB |
| Camera shutter speed | 1600 s |
| Camera type | Sony Cyber-shot DSC-HX60B |
| Certification | CE |
| Colour | Black |
| Contrast adjustment | Yes |
| Depth | 38.3 mm |
| Digital zoom | 486x |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 3.0" |
| Display Diagonal | 7.62 cm (3") |
| Display resolution | 921600 pixels |
| Fastest camera shutter speed | 1/1600 s |
| Flash modes | Auto, Flash off, Flash on, Slow synchronization |
| Flash range | 0.25 - 5.6 m |
| Flash range (tele) | 2 - 3 m |
| Focal length range | 4.3 - 129 mm |
| GPS | No |
| HD type | 1920x1080 |
| HDMI | Yes |
| HDMI connector type | Micro |
| Height | 63.6 mm |
| Image formats supported | JPG |
| Image stabilizer | Yes |
| ISO Sensitivity | 12800 |
| Lens structure | 11/10 |
| Light exposure correction | 2 EV ( |
| Light exposure modes | Aperture priority AE, auto, manual, shutter priority AE |
| Macro focusing range wide | 0.05 - 8 |
| Maximum aperture number | 6 |
| Maximum image resolution | 5184x3456 |
| Megapixel | 20.4 MP |
| Near field communication | Yes |
| Photographer type | Beginner |
| Power source type | Battery |
| Quick start guide | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Scene modes | Beach, Fireworks, Landscape, Night portrait, Portrait, Snow |
| Self-timer | 2.10 s |
| Sensor type | CMOS |
| Supported aspect ratios | 1:1 |
| Touch screen | N |
| Tripod mounting supported | Yes |
| USB Version | 2.0 |
| Variangle LCD | A4 |
| Video recording | Yes |
| Video resolutions | 640x4801 |
| Viewfinder | No |
| Viewfinder type | Not available |
| Voice recording | Yes |
| Weight | 246 g |
| White balance | Auto, Custom modes, Daylight, Flash, Fluorescent, Incandescent |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Width | 108.1 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |