| Brand | Sony |
| EAN | 4548736087323 |
| ASIN | B07HLJ85YD |
| MPN | HXRMC2500 |
| 3D | Nee |
| Analog signal format system | NTSC,PAL |
| Audio formats supported | LPCM |
| Batteries included | Ja |
| Battery technology | Lithium-Ion-Lithium-Polymer Li-Ion |
| Battery voltage | 7,2 V |
| Battery weight | 287 g |
| Cables included | USB |
| Camcorder media type | SSD |
| Camcorder type | Shoulder camcorder |
| Camera shutter speed | 1/10000 - 1/6 s |
| Colour | Grey Gradient |
| Colours | Black |
| Compatible memory cards | MS PRO Duo,SD,SDHC,SDXC |
| Composite video out | 1 |
| Depth | 455 mm |
| Diagonal display | 3" |
| Display | TFT LCD |
| Display diagonal | 7,62 cm (3") |
| Display resolution | 921000 pixels |
| Experience level | Advanced |
| Filter size | 3,7 cm |
| Flash memory | 32 GB |
| Focal length range | 2.9 - 34.8 mm |
| FPS in Full HD | 60 |
| HD type | Full HD |
| Headphone connectivity | 3,5 mm |
| Headphone outputs | Yes |
| Height | 235 mm |
| Image stabilizer | Y |
| Maximum aperture number | 3.4 |
| Maximum battery life | 4.75 h |
| Maximum focal length | 393.6 mm |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Microphone connectivity | XLR |
| Minimum aperture number | 1.8 |
| Minimum focal length | 26,8 mm |
| Minimum illumination | 0.7 lx |
| Normal focusing range | 0.01 - 8/0.8 - 8 |
| Optical sensor size | 25.4 / 3.95 mm (1 / 3.95") |
| Optical zoom | 12 x |
| Rechargeable | Yes |
| Recording format | AVCHD |
| Resolución | 6.59 MP |
| Sensor type | CMOS |
| Type of Storage | SD Card |
| Video formats supported | AVC,AVCHD,AVI,H.264,MPEG4 |
| Viewfinder | 1440000 pixels |
| Viewfinder screen size | 0.39" |
| Weight | 2.8 kg |
| White balance | Auto, Binnen, Buiten |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Width | 265 mm |