| Brand | Sony |
| EAN | 4548736036024 |
| ASIN | B01DDHH0MW |
| MPN | DSC-HX80B.CE3 |
| SKU | DSC-HX80B.CE3 |
| AC adapter included | Yes |
| Audio system | Stereo |
| Battery voltage | 3.6 V |
| Bluetooth | No |
| Brightness adjustment | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Cables included | USB |
| Camera type | Compact camera |
| Compatible memory cards | Memory Stick (MS),SD,SDHC,SDXC |
| Depth | 58.1 mm |
| Digital zoom | 226x |
| Display | TFT |
| Display Diagonal | 7.62 cm (3") |
| Fastest camera shutter speed | 1/2000 s |
| Flash modes | Auto,Flash off,Flash on,Slow synchronization |
| Flip-out screen | Yes |
| HD type | HD |
| HDMI | Yes |
| Height | 35.2 mm |
| Image formats supported | JPEG |
| Image sensor size | 1/2.3" |
| Image stabilizer | Yes |
| ISO Sensitivity | 80,100,200,400,800,1600,3200,6400,12800 |
| Light exposure modes | Aperture priority AE,Auto,Manual |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Megapixel | 18.2 MP |
| Memory slots | 1 |
| Optical zoom | 30x |
| Scene modes | Beach, Fireworks, Landscape, Night, Pet, Portrait, Snow, Sunset |
| Self-timer delay | 2,3,5,10 s |
| Sensor type | CMOS |
| Total megapixels | 21.1 MP |
| Touchscreen | No |
| USB Version | 2.0 |
| Vari-angle LCD display | Yes |
| Video recording | Yes |
| Video resolutions | 1280 x 720,1920 x 1080 pixels |
| Viewfinder type | Electronic |
| Voice recording | Yes |
| Weight | 218 g |
| White balance | Auto,Cloudy,Daylight,Flash,Fluorescent,Incandescent,One push,Shade |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 102 mm |