| Brand | Sony |
| EAN | 4548736096394 |
| ASIN | B07P8PRVQM |
| Model | KD43XG8096BAEP |
| MPN | KD43XG8096BAEP |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Analog signal format system | PAL,SECAM |
| Annual energy consumption | 96 kWh |
| App store | Google Play Store |
| Audio decoders | DTS,Dolby Digital |
| Audio formats supported | ASF,FLAC,MP3,WAV,WMA |
| Batteries included | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | HID,HOGP,SPP |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Browser supported | Vewd |
| Browsing | Yes |
| Cables included | AC |
| Composite video in | 1 |
| Depth | 57 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S,DVB-S2,DVB-T,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 109.2 cm (43") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | A |
| Energy saving mode | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Google applications | Google Play,Google Voice Search |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDCP | Yes |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| Height | 570 mm |
| Image formats supported | JPEG |
| Internet TV | Yes |
| Languages support | Multi |
| LED backlighting type | Edge-LED |
| Light sensor | Yes |
| Manual | Yes |
| Motion Interpolation Technology | Motionflow XR 400 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of speakers | 2 |
| On/off switch | Yes |
| Operating system installed | Android |
| Package depth | 141 mm |
| Package Height | 695 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 1070 mm |
| Panel mounting interface | 100 x 200 mm |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Quick start guide | Yes |
| RMS rated power | 20 W |
| Screen shape | Flat |
| Sleep timer | Yes |
| Smart modes | Animation,Cinema,Custom,Game,Graphics,Photo,Sports,Standard,Vivid |
| Smart TV | Yes |
| Stand width | 67.3 cm |
| Subtitles function | Yes |
| Supported file systems | FAT16,FAT32,NTFS,exFAT |
| Supported Graphics Resolutions | 1280 x 720 (HD 720),1920 x 1080 (HD 1080),3840 x 2160,4096 x 2160 |
| Supported video modes | 480i,480p,576i,576p,720p,1080i,1080p,2160p |
| Teletext function | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| USB recording | Yes |
| User Memory | 16 GB |
| VESA mounting | Yes |
| Video formats supported | 3GPP,AVC,AVCHD,AVI,MOV,MP4,MPEG1,MPEG2,MPEG2-PS,MPEG2-TS,MPEG4,VC-1,VP8,WEBM,XAVC S,XVID |
| Voice control | Yes |
| Web browser | Yes |
| Weight with stand | 10.2 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 970 mm |