| Brand | Sony |
| EAN | 4548736038714 |
| ASIN | B06XH56537 |
| Model | VPL-EW575 |
| MPN | VPL-EW575 |
| SKU | VPL-EW575 |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Analog signal format system | NTSC,NTSC 3.58,NTSC 4.43,PAL,PAL 60,PAL M,PAL N,SECAM |
| Built-in display | No |
| Card reader integrated | No |
| Ceiling mounting supported | Yes |
| Composite video in | 1 |
| Depth | 252 mm |
| DVI port | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Focus | Manual |
| Handheld remote control | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDMI connector type | Full-size |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Heat dissipation | 1133 BTU/h |
| Height | 96.2 mm |
| Horizontal scan range | 15 - 92 kHz |
| Image size | 30"~300" |
| Lamp power | 225 W |
| Lamp type | UHM |
| Light source | Lamp |
| Market positioning | Portable |
| Matrix size | 1.91 cm (0.75") |
| Microphone in | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Noise Level | 29 dB |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Power source | AC |
| Product Type | Desktop projector |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 4300 ANSI lumens |
| Projector native resolution | WXGA (1280x800) |
| RMS rated power | 16 W |
| RS-232C | Yes |
| Screen size compatibility | 762 - 7620 mm (30 - 300") |
| Serial interface type | RS-232C |
| Service life of light source | 4000 h |
| Supported Graphics Resolutions | 1600 x 1200 (UXGA) |
| Supported video modes | 480i,480p,576i,576p,720p,1080i,1080p |
| Technology | LCD |
| Throw ratio | 1.10 - 1.79:1 |
| Vertical scan range | 48 - 92 Hz |
| Weight | 4.1 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 365 mm |
| Zoom capability | Yes |
| Zoom ratio | 1.6:1 |