| Brand | Sony |
| EAN | 4058154051375 |
| ASIN | B01BLIIYKW |
| Model | VPL-SW631 |
| MPN | VPL-SW631 |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Analog signal format system | NTSC 3.58,NTSC 4.43,PAL,PAL 60,PAL M,PAL N,SECAM |
| Auto power off | Yes |
| Card reader integrated | No |
| Ceiling mounting supported | No |
| Depth | 372 mm |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Focus | Manual |
| Full HD | No |
| Handheld remote control | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Heat dissipation | 1126 BTU/h |
| Height | 138 mm |
| Horizontal scan range | 15 - 92 kHz |
| Lamp power | 225 W |
| Lamp type | UHP |
| Light source type | Lamp |
| Market positioning | Short throw |
| Matrix size | 1.5 cm (0.59") |
| Maximum digital resolution | 1600 x 1200 pixels |
| Microphone in | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Noise level | 28 dB |
| Optical zoom | 1.03x |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Power source | AC |
| Product Type | Wall-mounted projector |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 3300 ANSI lumens |
| Projector native resolution | WXGA (1280x800) |
| RMS rated power | 16 W |
| Screen size compatibility | 1651 - 2794 mm (65 - 110") |
| Serial interface type | RS-232 |
| Service life of light source | 6000 h |
| Supported video modes | 480i,480p,576p,720p,1080i,1080p |
| Throw ratio | 0.267 - 0.274:1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-B |
| Vertical scan range | 48 - 92 Hz |
| Weight | 6 kg |
| Width | 382 mm |
| Zoom capability | Yes |