| Brand | Sony |
| EAN | 4905524972757 |
| ASIN | B00HH8A6XE |
| Model | DSCW830P.CE3 |
| MPN | DSCW830P.CE3 |
| AC adapter included | Ja |
| Battery life | 210 opnames |
| Battery technology | Lithium |
| Battery type | NP-BN |
| Battery weight | 25 g |
| Bluetooth | Nee |
| Cables included | USB |
| Camera playback | Film, Enkel beeld, Diavoorstelling |
| Camera shutter speed | 1/1600 s |
| Camera shutter type | Elektronisch |
| Camera type | Sony Cybershot DSC-W830 |
| Certification | CE |
| Colour | Roze |
| Colours | Pink |
| Compatible memory cards | MS Duo, MS PRO Duo, MS PRO Duo HS, MS Pro-HG Duo, SD, SDHC, SDXC |
| Depth | 22.5 mm |
| Digital zoom | 64x |
| Display | TFT |
| Display diagonal | 6.86 cm (2.7 ") |
| Display resolution | 230400 Pixels |
| Flash modes | Auto, Flits aan, Langzame synchronisatie |
| Flash range | 0,3 - 2,8 m |
| Flash range (tele) | 1,5 - 2 m |
| Focal length range | 4.5 - 36 mm |
| Focus adjustment | Auto |
| HD type | HD |
| Height | 52.5 mm |
| Image formats supported | JPG |
| Image processor | BIONZ |
| Image sensor size | 1/2.3" |
| Internal memory | 27 MB |
| ISO Sensitivity | 3200 |
| Lens structure | 8/7 |
| Light metering | Centrumgerichte, Spot |
| Maximum aperture number | 6,3 |
| Maximum focal length | 200 mm |
| Maximum image resolution | 5152 x 3864 Pixels |
| Maximum video resolution | 1280 x 720 Pixels |
| Megapixel | 20.1 MP |
| Memory slots | 1 |
| Minimum aperture number | 3,3 |
| Motion JPEG frame rate | 30 fps |
| Normal focusing range tele | 1.5 - 8 |
| Normal focusing range wide | 0.05 - 8 |
| Optical zoom | 8x |
| Photographer type | Beginner |
| Power source type | Batterij/Accu |
| Rechargeable | Yes |
| Resolution at capture speed | 640x480@30fps |
| Scene modes | Strand, Vuurwerk, Nachtportret, Pet, Sneeuw, Liggend |
| Sensor type | CCD |
| Shooting modes | Auto, Film, Scene |
| Slowest camera shutter speed | 2 s |
| Supported aspect ratios | 4:3, 16:9 |
| Touch screen | N |
| USB connector | Micro-USB |
| USB version | 2.0 |
| Variangle LCD | A4 |
| Video function | Full-HD |
| Video resolutions | 320 x 240,640 x 480,1280 x 720 pixels |
| Viewfinder | No |
| Weight | 122 gram |
| White balance | Auto, Bewolkt, Daglicht, Flash, Fluorescerend, Witgloeiend |
| Wi-Fi | No |
| Width | 93,1 mm |