Enjoy vibrant 4K Ultra HD on this 43‑inch Sony Bravia with edge‑LED Triluminos lighting, Android smart features, and Motionflow XR for silky motion. Stream PlayStation Now, cast via Google Cast, or connect Wi‑Fi and Bluetooth for a seamless entertainment experience.
| Brand | Sony |
| EAN | 4548736023529 |
| ASIN | B01HM7JNLU |
| Model | KD43XD8077SU |
| MPN | KD43XD8077SU |
| 3D | No |
| Annual energy consumption | 114 kWh |
| Audio decoders | Dolby Digital |
| Batteries included | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Browser supported | Opera |
| Browsing | Yes |
| Cables included | AC |
| Composite video in | 1 |
| Depth | 45 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-CI+,DVB-S,DVB-S2,DVB-T,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 109.2 cm (43") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | B |
| Energy saving mode | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDCP | Yes |
| Height | 564 mm |
| LED backlighting type | Edge-LED |
| Light sensor | Yes |
| Manual | Yes |
| Motion Interpolation Technology | Motionflow XR 400 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of OSD languages | 32 |
| Number of speakers | 2 |
| Operating system installed | Android |
| Package depth | 158 mm |
| Package Height | 705 mm |
| Package width | 1078 mm |
| Parental Control | Yes |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Quick start guide | Yes |
| Remote control type | RMF-TX200E |
| RMS rated power | 20 W |
| Screen Mirroring | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Smart TV | Yes |
| Stand width | 51 cm |
| Supported Graphics Resolutions | 1280 x 720 (HD 720),1920 x 1080 (HD 1080),3840 x 2160 |
| Supported video modes | 480p,576p,720p,1080p,2160p |
| Tuner type | Analog & Digital |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| USB recording | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 12.3 kg |
| Weight with stand | 13.2 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Width | 960 mm |