| Brand | Sony |
| EAN | 4548736113992 |
| ASIN | B085RXB2P6 |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Ambient light sensor | Yes |
| Annual energy consumption | 92 kWh |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Audio decoding technologies | DTS Digital Surround |
| Audio formats supported | AAC,MP3,OGG |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | HID,HOGP,SPP |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Composite video in | 1 |
| Depth | 57 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S,DVB-S2,DVB-T,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 108 cm (42.5") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LCD |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | A |
| Ethernet LAN | Yes |
| Game mode | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDCP | Yes |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| Height | 570 mm |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision,High Dynamic Range 10 (HDR10),Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Image formats supported | JPEG,MJPEG |
| Internet TV | Yes |
| LED backlighting type | Edge-LED |
| Motion Interpolation Technology | Motionflow XR 400 Hz |
| Number of OSD languages | 35 |
| Number of speakers | 2 |
| On/off switch | Yes |
| Operating system installed | Android |
| Package depth | 141 mm |
| Package Height | 695 mm |
| Package width | 1070 mm |
| Panel mounting interface | 100x200 |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| RMS rated power | 20 W |
| Screen shape | Flat |
| Sleep timer | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Sound modes | Cinema, Music, Sports, Standard |
| Subtitles function | Yes |
| Supported Graphics Resolutions | 3840 x 2160,4096 x 2160 |
| Supported video modes | 480i,480p,576i,576p,720p,1080i,1080p,2160p |
| Teletext function | Yes |
| USB recording | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Video apps | YouTube |
| Video compression formats | AVC,AVCHD,HEVC,MOV,MP4,MPEG1,MPEG2,MPEG4,VC-1,VP8,WEBM,Xvid |
| Voice control | Yes |
| Web browser | Yes |
| Weight | 9.4 kg |
| Weight with stand | 9.8 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 970 mm |
| Width without stand | 97 cm |