Experience smooth Android 6.1 on a 5‑inch full‑HD screen with 3 GB RAM and 32 GB internal storage, expandable via microSD. The 23 MP rear camera with flash and 13 MP front selfie lens capture vivid moments, while the fingerprint reader adds quick security. LTE, Wi‑Fi, Bluetooth 4.2, GPS/GLONASS, and a 2620 mAh battery keep you connected and powered throughout the day.
| Brand | Sony |
| Model | 1303-3116 |
| MPN | 1303-3116 |
| SKU | 1303-3116 |
| EAN | 7311271566625 |
| ASIN | B01ECV0Y58 |
| 2G standards | EDGE,GPRS,GSM |
| 3G bands supported | 800,850,900,1700,1900,2100 MHz |
| 3G standards | HSPA+,UMTS |
| 4g standard | LTE |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio formats supported | 3GPP,AIFF,AMR,FLAC,MP4,OGG,OPUS,OTA,SMF,WAV,XMF |
| Auto Focus | Yes |
| Barometer | Yes |
| Battery capacity | 2620 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP,AVRCP,GAP,GAVDP,HID,HSF,HSP,MAP,OPP,PAN,PBAP,SPP |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash),SDXC |
| Continuous audio playback time | 64 h |
| Continuous video playback time | 10 h |
| Coprocessor | Yes |
| Depth | 7.7 mm |
| Digital zoom | 8x |
| Display Diagonal | 12.7 cm (5") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Display type | TFT |
| Electronic compass | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Form Factor | Bar |
| Front camera type | Single camera |
| Geotagging | Yes |
| Glonass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Height | 143 mm |
| Image formats supported | JPG |
| Internal storage capacity | 32 GB |
| ISO Sensitivity | 3200,4000,12800 |
| Maximum memory card size | 200 GB |
| Mobile network generation | 4G |
| Operating system installed | Android 6.0.1 |
| Orientation sensor | Yes |
| Platform | Android |
| Position location | Yes |
| Processor cores | 6 |
| Processor family | Qualcomm |
| Processor frequency | 1.8 GHz |
| Processor model | MSM 8956 |
| RAM Capacity | 3 GB |
| Rear camera flash | Yes |
| Security algorithms | EAP-AKA,EAP-SIM,EAP-TLS,EAP-TTLS,MSCHAPv2,PEAP,WPA,WPA2 |
| Self-timer | Yes |
| SIM card capability | Single SIM |
| Sim card type | NanoSIM |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| USB connector type | Micro-USB B |
| USB port | Yes |
| USB Version | 2.0 |
| Video call | Yes |
| Video recording | Yes |
| Video recording modes | 1080p |
| Weight | 152 g |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11ad,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 69 mm |
| Zoom capability | Yes |