Capture vivid moments with the Sony Xperia XZ’s 23‑MP camera featuring autofocus, flash and 8× digital zoom, while the 5.2‑inch Full HD TFT screen delivers sharp visuals. Powered by a Snapdragon 820 and 3 GB RAM, it runs Android 6 smoothly, supports LTE, Wi‑Fi 5, Bluetooth 4.2, fingerprint security, and a 2900 mAh battery for extended use.
| Brand | Sony |
| Model | 1305-1765 |
| MPN | 1305-1765 |
| SKU | 1305-1765 |
| EAN | 7311271574927 |
| ASIN | B01L96EBPS |
| 2G standards | EDGE,GPRS,GSM |
| 3G bands supported | 800,850,900,1700,1900,2100 MHz |
| 3G standards | HSPA+,UMTS |
| 4g standard | LTE |
| 64-bit computing | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio formats supported | ALAC,DSD,FLAC,LPCM |
| Auto Focus | Yes |
| Barometer | Yes |
| Battery capacity | 2900 mAh |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP,AVCTP,GAP,GAVDP,HFP,HID,OPP,PAN,SPP |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Call divert | Yes |
| Call hold | Yes |
| Call timer | Yes |
| Call waiting | Yes |
| Caller ID | Yes |
| Chat | Yes |
| Colour name | Forest Blue |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash),MicroSDHC,MicroSDXC |
| Conference call | Yes |
| Continuous audio playback time | 78 h |
| Continuous video playback time | 11 h |
| Depth | 8.1 mm |
| Digital zoom | 8x |
| Display Diagonal | 13.2 cm (5.2") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display type | TFT |
| Yes | |
| Electronic compass | Yes |
| Face detection | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Flight mode | Yes |
| Form Factor | Bar |
| Front camera type | Single camera |
| Geotagging | Yes |
| Glonass | Yes |
| Graphics adapter | Adreno 530 |
| Gyroscope | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Height | 146 mm |
| Internal storage capacity | 32 GB |
| ISO Sensitivity | 12800 |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Microphone mute | Yes |
| Mobile network generation | 4G |
| Multi-shot | Yes |
| Operating system installed | Android 6.0 |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.3 mm (1 / 2.3") |
| Orientation sensor | Yes |
| Personalization | Icons,Menu,Shortcuts |
| Platform | Android |
| Position location | Yes |
| Processor family | Qualcomm Snapdragon |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Processor model | 820 |
| Protection features | Water resistant |
| Proximity sensor | Yes |
| RAM Capacity | 3 GB |
| Rear camera flash | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Self-timer | Yes |
| Sensor type | Exmor RS |
| SIM card capability | Single SIM |
| Sim card type | NanoSIM |
| Smile Detection | Yes |
| Speakerphone | Yes |
| Themes | Wallpapers |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB port | Yes |
| Vibrating alert | Yes |
| Video call | Yes |
| Video recording | Yes |
| Video recording modes | 1080p,2160p |
| Weight | 161 g |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi positioning | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 72 mm |
| Zoom capability | Yes |