| Brand | Viewsonic |
| EAN | 0766907985016 |
| ASIN | B07JK6XMSN |
| Model | VX2458-MHD |
| MPN | VX2458-MHD |
| SKU | VX2458-MHD |
| 120Hz Refresh Rate | No |
| 144hz refresh rate | Yes |
| 165Hz Refresh Rate | No |
| 180Hz Refresh Rate | No |
| 200hz refresh rate | No |
| 240Hz Refresh Rate | No |
| 3D ready | No |
| 75hz refresh rate | No |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Backlight | LED |
| BNC Connection | No |
| Brightness | 300 Lumens |
| Built-in USB Hub | No |
| Case colour | Black |
| Colours | 16.7 million |
| Contrast ratio | 000:1 |
| Curved Display | No |
| Depth | 229.65 mm |
| Disk form factor | 3.5 |
| Display model in showroom | No |
| Displayport connection | Yes |
| DisplayPort In | 1 x DisplayPort 1.2 |
| DVI connection | No |
| Electrical Frequency | 50 ~ 60 Hz |
| Form factor | Monitor |
| FreeSync | Yes |
| G-Sync | No |
| Gaming | Yes |
| Hard Glass Coating | No |
| HDMI connection | Yes |
| HDMI ports | 2 x HDMI 1.4 |
| HDR Support | No |
| Headphone ports | 1 x 3.5mm Jack |
| Height | 422.4 mm |
| Height adjustable | No |
| LED backlight | Yes |
| Maximum resolution | 1920x1080 |
| Operating humidity | 20 ~ 90 % |
| Panel technology | TN |
| Pivot rotation | No |
| Pixel pitch | 0.2715 mm |
| Power source | Mains Powered |
| Refresh rate | 144 Hz |
| Resolution type maximum | Full HD |
| Response time | 1 ms |
| Screen size | 23.6 in |
| Screen Size Range | 24 - 29 in |
| Screen type | Full HD (1080p) |
| Screen width | 521.28 mm |
| Swivel | No |
| Thunderbolt Connection | No |
| Tilt | Yes |
| Touchscreen | No |
| TV Tuner | No |
| VESA Mountable | Yes |
| VGA connection | No |
| Voltage | 100 ~ 240 V |
| Wall mount | VESA 100 x 100 mm |
| Wall mountable | Yes |
| Weight | 4.08 kg |
| Width | 558.7 mm |