| Brand | Lenovo |
| EAN | 0193638719724 |
| MPN | ThinkVision S24Q-10 |
| SKU | ThinkVision S24Q-10 |
| ASIN | B0845RH7CZ |
| 3D | No |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| AC input voltage | 100 |
| Annual energy consumption | 52.75 kWh |
| Audio input | No |
| Backlight type | W-LED |
| Bezel width bottom | 2.14 cm |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC, HDMI |
| Colour | Black |
| Colour name | Raven Black |
| Depth | 42 mm |
| Display brightness (peak) | 300 cd/m² |
| Display brightness typical | 240 cd/m² |
| Display Diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 2560x1440 |
| Display technology | LED |
| DisplayPort version | 1 |
| DVI port | No |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Silver |
| HD type | 1280x720 |
| HDMI | Yes |
| Hdmi cable length | 1.8 m |
| HDMI version | 1.4 |
| Headphone out | Yes |
| Height | 325.7 mm |
| Maximum power consumption | 31 W |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of OSD languages | 8 |
| Package depth | 122 mm |
| Package Height | 405 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 639 mm |
| Panel mounting interface | 100x100 |
| Panel type | IPS |
| Pixel pitch | 0.2058 x 0.2058 mm |
| Power consumption | 20 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 6 ms |
| Response time (fast) | 4 ms |
| RGB colour space | sRGB |
| Screen shape | Flat |
| sRGB coverage typical | 99 % |
| Stand included | Yes |
| Sustainability certificates | RoHS, EPEAT Silver, ENERGY STAR |
| Tilt angle range | -5 - 22° |
| Tv tuner integrated | No |
| VESA mounting | Yes |
| Viewable size horizontal | 52.7 cm |
| Viewable size vertical | 29.6 cm |
| Weight | 3.21 kg |
| Width | 539.8 mm |
| Width without stand | 54 cm |