| Brand | Lenovo |
| EAN | 0889488412372 |
| Model | 8869L2G |
| MPN | 8869L2G |
| ASIN | B01MR7JFWG |
| Bus Type | QPI |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows Server, Red Hat Enterprise Linux, SUSE Linux Enterprise Server, VMware vSpher |
| Depth | 734 mm |
| ECC | Yes |
| ECC supported by processor | Yes |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Height | 43 mm |
| Hot-swap | Yes |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel Demand Based Switching | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | No |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Maximum internal memory | 192 GB |
| Maximum internal memory supported by processor | 1536 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 40 |
| Memory channels supported by processor | Quad |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory clock speeds supported by processor | 1600,1866,2133,2400 MHz |
| Memory slots | 12 |
| Motherboard chipset | Intel® C612 |
| Number of HDDs supported | 8 |
| Number of QPI links | 2 |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter model | Matrox G200eR2 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Power supply | 750 W |
| Processor ARK ID | 91770 |
| Processor boost frequency | 3.5 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor code | SR2N2 |
| Processor codename | Broadwell |
| Processor cores | 14 |
| Processor family | Intel® Xeon® E5 v4 |
| Processor frequency | 2.6 GHz |
| Processor model | E5-2690V4 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor package size | 52.5 x 51 mm |
| Processor series | Intel Xeon E5-2600 v4 |
| Processor socket | LGA 2011-v3 |
| Processor threads | 28 |
| RAID support | Yes |
| Redundant fans support | Yes |
| SSD interface | Serial ATA III,Serial Attached SCSI |
| Stepping | M0 |
| Supported HDD sizes | 2.5" |
| Supported instruction sets | AVX 2.0 |
| System bus rate | 9.6 GT/s |
| Tcase | 89 °C |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Weight | 13.8 kg |
| Width | 429 mm |