| Brand | Lenovo |
| EAN | 0889488515790 |
| MPN | 7X06A0HSEA |
| SKU | 7X06A0HSEA |
| ASIN | B081GX8WFB |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Depth | 720 mm |
| ECC | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDD interface | Serial ATA,Serial Attached SCSI (SAS) |
| HDD size | 2.5" |
| Height | 87 mm |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Management platform | XClarity Enterprise |
| Maximum internal memory | 1536 GB |
| Maximum storage capacity | 61.44 TB |
| Memory clock speed | 2933 MHz |
| Memory slots | 24 |
| Number of HDDs supported | 8 |
| Number of processors installed | 1 |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter model | Matrox G200 |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Operating system installed | No |
| Optical drive type | No |
| Power supply | 750 W |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Processor boost frequency | 3.2 GHz |
| Processor cache | 11 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Processor family | Intel Xeon Silver |
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | 4208 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor socket | LGA 3647 |
| Rack mounting | Yes |
| Rack rails | Yes |
| RAID levels | 0,1,5,6,10,50,60 |
| RAID support | Yes |
| Redundant fans support | Yes |
| Supported RAID controllers | 930-8i |
| Width | 445 mm |