| Brand | ASUS |
| EAN | 0889349602607 |
| ASIN | B074PJJWHB |
| MPN | XG27VQ |
| SKU | XG27VQ |
| 3D | No |
| AC adapter included | Yes |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 110 - 220 V |
| AMD FreeSync | Yes |
| Built-in USB Hub | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC |
| Depth | 109 mm |
| Digital horizontal frequency | 55.3 - 162 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 144 Hz |
| Display | LED |
| Display Diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | Yes |
| Feet colour | Black |
| Game mode | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Height | 371.1 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Market positioning | Gaming |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| No flickering | Yes |
| Number of OSD languages | 21 |
| Package depth | 268 mm |
| Package Height | 560 mm |
| Package width | 752 mm |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | VA |
| Pixel pitch | 0.311 x 0.311 mm |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 4 ms |
| Screen curvature | 70.9" (180 cm) |
| Screen shape | Curved |
| Stand included | Yes |
| Supported video modes | 480p,576p,720p,1080p |
| Swivel angle range | -50 - 50° |
| Swivelling | Yes |
| Thin Client installed | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| VESA mounting | Yes |
| Width | 619.6 mm |