| Brand | Samsung |
| EAN | 8806090035074 |
| ASIN | B07YLSZPXZ |
| MPN | UE50RU7020KX |
| SKU | UE50RU7020KX |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Annual energy consumption | 126 kWh |
| Auto power off | Yes |
| Browsing | Yes |
| Child lock | Yes |
| Colours | No |
| Depth | 59.1 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 127 cm (50") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| DLNA | No |
| e-Manual | Yes |
| Energy efficency rating | A |
| Ethernet Port | Yes |
| HD type | 5K Ultra HD |
| HDMI ports | 3 |
| HDMI Quick Switch | Yes |
| HDR | No |
| Headphone socket | No |
| Height | 650.2 mm |
| Internet TV | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Manufacturer labour | 12 |
| On/off switch | Yes |
| Optical Output | Yes |
| Package depth | 155 mm |
| Package Height | 790 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 1272 mm |
| Screen shape | Flat |
| Screen size | 50.0" |
| Sleep timer | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Smart TV Features | Smart TV |
| Speaker Output Power | 20 W |
| Subtitles function | Yes |
| Teletext function | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| Web browser | Yes |
| Weight | 13.6 kg |
| Weight with stand | 13.8 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 1124.8 mm |
| WiFi | Built In |