| Brand | HP |
| EAN | 0889899880449 |
| ASIN | B01HKEW984 |
| Model | T7V98EA#ABU |
| MPN | T7V98EA#ABU |
| 3G | No |
| 4G | No |
| AC adapter power | 150 W |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Battery capacity | 64 Wh |
| Battery cells | 4 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Builtin speakers | 2 |
| Bus Type | DMI3 |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Charging port type | DC-in jack |
| Colour | Black |
| Compatible memory cards | SD,SDHC,SDXC |
| Compatible products | Latitude E6530 |
| Component for | Notebook |
| Conflict free processor | Yes |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Depth | 255 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Docking connector | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Execute disable bit | Yes |
| Finish type | Hot dip galvanised |
| Form factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Graphics & IMC lithography | 14 nm |
| HD type | Full HD |
| Height | 18 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel Secure Key Technology version | 1.00 |
| Intel Stable Image Platform Program | Yes |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel Virtualization Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables | Yes |
| Intel® AES New instructions | Yes |
| Intel® Clear Video HD Technology | Yes |
| Intel® Clear Video Technology for Mobile Internet Devices | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology | Yes |
| Intel® Insider™ | Yes |
| Intel® InTru™ 3D Technology | Yes |
| Intel® My WiFi Technology | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® Small Business Advantage | Yes |
| Intel® Smart Response Technology | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® vPro™ Technology | Yes |
| Intel® Wireless Display | Yes |
| Internal memory | 16 GB |
| Keyboard backlit | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Material | Metal |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 1.7 GB |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Memory layout | 2 x 8 GB |
| Memory type | TLC |
| MIC port | Yes |
| Motherboard chipset | Intel CM236 |
| Numeric keypad | Yes |
| NVM Express NVMe supported | No |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12 |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 1050 MHz |
| On-board graphics adapter ID | 0x191B |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Operating system installed | Windows 7 Professional |
| Optical drive type | No |
| Panel type | IPS |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | Power on |
| PCI Express configurations | 1x16,2x8,1x8+2x4 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Pointing device | Touchpad |
| Processor ARK ID | 88970 |
| Processor boost frequency | 3.6 GHz |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Skylake |
| Processor frequency | 2.7 GHz |
| Processor model | i7-6820HQ |
| Processor series | Intel Core i7-6800 Mobile series |
| Processor socket | BGA 1440 |
| Read speed | 525 MB/s |
| Solid-state drive capacity | 256 GB |
| Solid-state drive interface | PCI Express |
| Speakers manufacturer | Bang & Olufsen |
| Spill resistant keyboard | Yes |
| SSD form factor | 2.5" |
| Stepping | R0 |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | SSE4.1,SSE4.2,AVX 2.0 |
| Thermal design power | 45 W |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Top Wi-Fi standard | IEEE 802.11ac |
| Touchscreen | Yes |
| Trusted platform module | Yes |
| TVI port | No |
| Type | Straight cable tray |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 375 mm |
| Write speed | 460 MB/s |