| Brand | Brother |
| EAN | 4977766677097 |
| ASIN | B00486T4BS |
| MPN | TD4100NZU1 |
| Model | TD4100NZU1 |
| SKU | TD4100NZU1 |
| Built-in barcodes | Codabar (NW-7),EAN13,EAN8,Maxicode,Postnet,QR Code,UPC-A,UPC-E |
| Bundled software | P-touch PT-Editor 5.0, Transfer Manager 2.1, Transfer Express, Library 2.1 |
| Case colour | Light Grey/Pearl White |
| Colour | White |
| Compatible operating systems | Windows XP/7, Windows Vista, Windows Server 2003/2008 |
| Depth | 22.9 cm |
| Electrical Frequency | 50 to 60 Hz |
| Electrical Voltage | 220 to 240 V AC |
| Form factor | Labelling Machine |
| Height | 15.8 cm |
| Internal memory | 2 MB |
| Label type | RD |
| Mac compatibility | No |
| Maximum Label Length | 3 m |
| Maximum Label Width | 10.2 cm |
| Maximum paper size | Label |
| Maximum resolution | 300 x 300 DPI |
| Media Thickness | 0.076 - 0.153/0.178 mm |
| Minimum ram | 128 MB |
| Minimum storage drive space | 70 MB |
| Mono or colour printer | Mono |
| Network ready | Yes |
| Operating humidity | 20 to 80 % |
| Operating Systems Supported | Windows 7, Vista, XP |
| Power requirements | 220-240VAC, 50/60 Hz, 1.8A |
| Print speed | 92 labels per minute |
| Print technology | Direct Thermal Printing |
| RJ-45 ports | 1 x RJ-45 (10/100) |
| Serial ports | 1 x RS-232 |
| Software Included | P-Touch Editor 5 |
| Spicers Number | 116282 |
| Standard interfaces | USB 2.0, Ethernet |
| Technology Type | Thermal |
| USB Ports | 1 x USB 2.0 |
| Warranty | 1 Year |
| Weight | 1.83 kg |
| Width | 17.3 cm |