A sleek black mid‑tower with a tempered glass side panel and built‑in RGB fans that light up the interior. It supports up to 160 mm coolers, 400 mm GPUs, seven expansion slots, multiple drive bays, six fan mounts, USB 3.0 ports, headphone and mic jacks, and full ATX/microATX compatibility.
| Brand | Thermaltake |
| EAN | 4711246870918 |
| ASIN | B07C2M71VM |
| Model | CA-1J2-00M1WN-00 |
| MPN | CA-1J2-00M1WN-00 |
| 80plus rated | No |
| ATX | Yes |
| Built-in card reader | No |
| Case colour | Black |
| Case Edition | View 32 TG RGB |
| Case form factor | Mid Tower |
| Case type | Tower |
| Chassis Contruction Materials | SPCC |
| Cooler height | 160 mm |
| Depth | 524 mm |
| Dimensions | 227 x 524 x 480 (WxHxD mm) |
| Display model in showroom | No |
| Drive bays | 2 x 2.5" Internal 1 x 2.5"/ 3.5" Internal 1 x 3.5" Internal |
| E-ATX | No |
| E-sata | No |
| Expansion slots | 7 x Full Height |
| Fan Bays | 6 x 120mm |
| Fans Included | 3 x 120mm w/ RGB LEDs |
| Firewire | No |
| Form factor | Mid Tower Case |
| Front audio type | Separate |
| Front HDMI | No |
| Front Radiator Compatibility | 1 x 360mm |
| GPU Length | 400 mm |
| Headphone ports | 1 x 3.5mm Jack |
| Height | 480 mm |
| Internal 2.5 Bay | 3 |
| Internal 3.5 Bay | 2 |
| Internal expansion bays | 3 x 2.5"2 x 3.5" |
| ITX | No |
| LED fan | RGB |
| LED Lighting | Yes |
| LED Lighting Emitters | Included LED Fan/s |
| LED Lighting Support Control | Control via Inc. Controller/Hub (Buttons/Switches) |
| LED Status Indicators | PowerReset |
| Material | SPCCTempered Glass |
| Max PSU Length | 220 mm |
| Maximum motherboard size supported | ATX |
| Micro-ATX | No |
| Motherboard compatibility | ATXMicroATXMini-ITX |
| Optimised for | Gaming |
| Panel I/O | 1 x Headphone Out 1 x LED Control 1 x Mic In 2 x USB 2.0 2 x USB 3.0 |
| Power supply | ATX Power Supply supported |
| Power supply included | No |
| PSU Included | No |
| PSU Mounting Location | Bottom Mount, Rear |
| Rear Radiator Compatibility | 1 x 120mm |
| Side panel type | Tempered Glass |
| Top Radiator Compatibility | 1 x 240mm |
| USB 3.0 Support | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.02 x USB 2.0 |
| USB Type-C Support | No |
| Warranty | 1 Year |
| Weight | 8.2 kg (Approx) |
| Width | 227 mm |
| Window Configuration | 1 x Alternate Side 1 x Front 1 x Main Side 1 x Top |
| Windows | Yes |
| XL-ATX | No |