| Brand | Lenovo |
| EAN | 0194552733575 |
| MPN | 11CC000CGE |
| SKU | 11CC000CGE |
| ASIN | B083DZN9WF |
| Audio chip | Realtek ALC662 |
| Audio system | High Definition Audio |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Card reader integrated | No |
| Chassis type | Tower |
| Depth | 275 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display included | No |
| DVI port | No |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Silver |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Height | 360 mm |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Keyboard included | Yes |
| Line-in | Yes |
| Line-out | Yes |
| Market positioning | Business |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Memory slots | 2x DIMM |
| Microphone in | Yes |
| Mouse included | Yes |
| Non-ECC | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Optical drive type | No |
| Password Protection | Yes |
| Password protection type | HDD,Power on |
| Placement supported | Vertical |
| Power supply | 180 W |
| Processor family | AMD Ryzen 3 |
| Processor frequency | 3.6 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor model | 3200G |
| Product Type | PC |
| RoHS compliance | Yes |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Volume | 15 L |
| Weight | 6.85 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 145 mm |