| Brand | Lenovo |
| EAN | 0193268439306 |
| Model | 20NB0029UK |
| MPN | 20NB0029UK |
| ASIN | B07PJC83RM |
| 3D | No |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter power | 65 W |
| Antenna type | 2x2 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio chip | Conexant CX11880 |
| Audio system | Dolby Advanced Audio |
| Auto Focus | No |
| Basket Attach | 15.6" |
| Battery life | 9 - 10 Hours (up |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Built-in microphone | Yes |
| Bus Type | OPI |
| Cable lock slot | Yes |
| Card reader | Micro SD Card Reader |
| Card reader integrated | Yes |
| Certification | MIL-STD-810G |
| Charge time | 3.0 Hours |
| Colours | Black |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Configurable TDP-down frequency | 800 MHz |
| Depth | 252.5 mm |
| Discrete graphics adapter | Yes |
| Discrete graphics adapter memory | 2 GB |
| Discrete graphics adapter model | AMD Radeon RX 550X |
| Discrete graphics memory type | GDDR5 |
| Display Diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| Finger print reader | Finger Print Reader |
| Fingerprint reader | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera signal format | 720p |
| HD type | Full HD |
| HDMI Port | 1 x HDMI |
| HDMI version | 1.4b |
| Height | 19.9 mm |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminum, Polycarbonate |
| Idle states | Yes |
| Integrated webcam | Integrated HD Webcam with Microphone |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | No |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Keyboard type | Laptop Keyboard |
| LED backlight | Yes |
| Lightscribe | No |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Business |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Network card | 1000 Gigabit Fast |
| Numeric keypad | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 0x3EA0 |
| On-board graphics adapter model | Intel® UHD Graphics 620 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.5 |
| Operating system | Microsoft Windows 10 Professional 64bit |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Optical drive type | No |
| Panel type | IPS |
| Password Protection | Yes |
| Password protection type | HDD,Power on,Supervisor |
| PCI Express configurations | 1x4,2x2 |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Power cord included | Yes |
| Processor ARK ID | 149091 |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Whiskey Lake |
| Processor family | 8th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor frequency | 1.8 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i7-8565U |
| Processor package size | 46 x 24 mm |
| Processor socket | BGA 1528 |
| Product Type | Notebook |
| Quick charge | Yes |
| RJ45 | 1 x RJ45 |
| RoHS compliance | Yes |
| SmartCard slot | No |
| Speakers | Integrated Sound System |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| SSD Capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Tjunction | 100 °C |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touchscreen | No |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Warranty | Lenovo 12 Months Collect & Return Warranty (View More Information) |
| Weight | 2.12 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 369 mm |
| Windows keys | Yes |
| Wireless LAN | 802.11 ac Wireless) |
| WWAN | No |