| Brand | HP |
| EAN | 0196068353063 |
| ASIN | B09MRTPSY7 |
| 3G/4G Enabled | No |
| AC adapter power | 45 W |
| Antenna type | 2x2 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Battery cells | 3 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth version | 5 |
| Builtin speakers | 2 |
| Case colour | Silver |
| Charging port type | DC-in jack |
| Configurable TDP-down | 12 W |
| Configurable TDP-up | 28 W |
| Configurable TDP-up frequency | 2.6 GHz |
| Country of origin | China |
| CPU Manufacturer | Intel |
| Depth | 213.9 mm |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal | 14.0" |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Form factor | Laptop |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera signal format | 720p |
| Graphics chipset | Intel Iris Xe |
| HDD Type | SSD |
| HDMI version | 1.4 b |
| Height | 19.9 mm |
| HP front camera | HP Webcam |
| HP segment | Business |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| Internal memory | 8192 MB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Market positioning | Everyday |
| Maximum internal memory | 65536 MB |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory layout | 1 x 8 GB |
| Memory size | 8 GB |
| Mimo type | Multi User MIMO |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Operating system | Microsoft Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Optical Drive Type Group | None |
| Panel type | IPS |
| Password protection type | BIOS |
| Pointing device | Clickpad |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Processor model | i5-1145G7 |
| Refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Solid state capacity | 256 GB |
| SSD Capacity | 262144 MB |
| SSD interface | PCI Express, NVMe |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold, TCO |
| Top Wi-Fi standard | 6 ( |
| USB Support | USB4.0 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Width | 321.9 mm |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX201 |