| Brand | Acer |
| EAN | 4713883813594 |
| ASIN | B07H8HMSFT |
| Model | UM.HB7EE.018 |
| MPN | UM.HB7EE.018 |
| SKU | UM.HB7EE.018 |
| 3D | No |
| AMD FreeSync | No |
| Annual energy consumption | 56 kWh |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio output | Yes |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | Yes |
| Cables included | AC,DisplayPort,USB |
| Certification | TCO 7.0 |
| Display Diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display number of colours | 1.073 billion colors |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display sRGB | Yes |
| Display technology | LED |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | B |
| Energy Star certified | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Height adjustment | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Number of speakers | 2 |
| Nvidia g-sync | No |
| Package type | Box |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | IPS |
| Pivot | Yes |
| Pixel pitch | 0.156 x 0.156 mm |
| Power consumption (off) | 0.35 W |
| Quick start guide | Yes |
| Relative humidity | 20 - 80% |
| Screen shape | Flat |
| Stand included | Yes |
| Swivelling | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 25° |
| Tv tuner integrated | No |
| VESA mounting | Yes |