Immerse in a 27” WQHD IPS display with 165 Hz overclock, NVIDIA G‑Sync, 4 ms response, 350 cd/m² brightness, matte anti‑glare coating, zero‑frame bezel, built‑in stereo speakers, USB‑hub, HDMI and DisplayPort.
| Brand | Acer |
| EAN | 4713392260216 |
| ASIN | B017DG09WM |
| Model | UM.HX1EE.005 |
| MPN | XB271HUb |
| SKU | UM.HX1EE.005 |
| 120Hz Refresh Rate | No |
| 144hz refresh rate | No |
| 165Hz Refresh Rate | Yes |
| 180Hz Refresh Rate | No |
| 200hz refresh rate | No |
| 240Hz Refresh Rate | No |
| 3D ready | No |
| 3D Support | No |
| 75hz refresh rate | No |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Adaptive Frame-rate Technology | NVIDIA G-SYNC |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Backlight | LED |
| Backlight technology | LED backlight |
| BNC Connection | No |
| Brightness | 350 Lumens |
| Built-in camera | No |
| Built-in devices | USB 3.0 hub |
| Built-in speakers | Yes |
| Built-in USB Hub | No |
| Cable lock slot | No |
| Cable Lock Slot | No |
| Case colour | Black |
| Certifications | Win8 Compliant |
| Colour | Black,Red |
| Compliant Standards | TCO Displays 6.0 |
| Connectors | 1 x DisplayPort 1 x HDMI 1 x USB |
| Contrast ratio | 100000000:1 |
| Curvature | N/A |
| Curved Display | No |
| Depth | 268 mm |
| Diagonal size | 27" |
| Disk form factor | 3.5 |
| Display diagonal | 68.6 cm |
| Display Diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display model in showroom | No |
| Display number of colours | 1.073 billion colors |
| Display position adjustments | Height, pivot (rotation), swivel, tilt |
| Display resolution | 2560x1440 |
| Display type | LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix |
| Displayport connection | Yes |
| DisplayPort In | 1 x DisplayPort |
| DVI connection | No |
| DVI port | No |
| Dynamic contrast ratio | 000:1 |
| Energy class | Class B |
| Form factor | Stand/Wall Mountable |
| FreeSync | No |
| G-Sync | Yes |
| Gaming | Yes |
| Hard Glass Coating | No |
| HD Support | Yes |
| HD type | 1280x720 |
| HDMI connection | Yes |
| HDR Support | No |
| Height | 401 mm |
| Height adjustable | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Horizontal Frequency high | 210 KHz |
| Image brightness | 350cd/m2 |
| Included accessories | Stand |
| Kind | Speakers |
| LED backlight | Yes |
| Lifetime | 30,000 hours |
| Market positioning | Gaming |
| Monitor Colour | Dark Grey |
| Necessary voltage | CA 120/230 V (50/60 Hz) |
| Number of speakers | 2 |
| On / off switch | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Panel mounting interface | 100x100 |
| Panel technology | IPS |
| Pivot | Yes |
| Pivot rotation | Yes |
| Pixel pitch | 0.233 x 0.233 mm |
| Power consumption | 71.5 W |
| Power consumption (off) | 0.39 W |
| Power consumption (on) | 41 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.42 W |
| Power source | Mains Powered |
| Power supply | Internal |
| Refresh rate | 165 Hz |
| Resolution Type Native | QHD |
| Response time | 4 ms |
| Screen coating | Anti-glare |
| Screen Size Range | 24 - 29 in |
| Screen type | WQHD (1440p) |
| Screen width | 59.70 cm |
| Speaker configuration | 2W x2, Stereo |
| Switch on / off | Yes |
| Swivel | Yes |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| Swivelling | Yes |
| Thin Client installed | No |
| Thin client installed | No |
| Thunderbolt Connection | No |
| Tilt | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 35° |
| Touchsceen | No |
| Touchscreen | No |
| TV Tuner | No |
| Tv tuner integrated | No |
| TV tuner integrated | No |
| TVI port | No |
| USB Hub Version | USB 3.0 (3.1 Gen 1) |
| Vertical frequency | 150 Hz |
| VESA Mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| VESA Mounting | Yes |
| VGA connection | No |
| Viewable size horizontal | 59.7 cm |
| Viewable size vertical | 33.6 cm |
| Wall mountable | Yes |
| Web Camera | No |
| Weight | 7 kg |
| Widescreen | Widescreen |
| Width | 614 mm |