| Brand | Acer |
| EAN | 4713392753909 |
| ASIN | B01K24XPKU |
| Model | UM.CZ1EE.001 |
| MPN | UM.CZ1EE.001 |
| AC input voltage | 100 |
| Adaptive-Sync Technology | NVIDIA G-SYNC |
| Aspect ratio | 21:9 |
| Audio output | Yes |
| Backlight technology | LED backlight |
| Backlight type | RGB LED |
| Built-in camera | No |
| Built-in devices | USB 3.0 hub |
| Built-in USB Hub | Yes |
| Cable lock slot | No |
| Colour | Black,Red |
| Colour support | 16.7 million colours |
| Colours | Black |
| Contrast ratio | 3000:1 |
| Curved Screen | Yes (1800R) |
| Diagonal size | 29.5" |
| Display brightness typical | 300 cd/m² |
| Display diagonal | 75 cm |
| Display Diagonal | 74.9 cm (29.5") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display position adjustments | Height, swivel, tilt |
| Display resolution | 2560x1080 |
| Display type | LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | No |
| Energy class | Class B |
| Energy consumption per year | 54 kWh |
| Flat panel mount interface | 100 x 100 mm |
| HD type | UW-UXGA |
| Height adjustment | Yes |
| Horizontal viewing angle | 178 |
| Humidity range operating | 10 - 80% |
| Included accessories | Cable management cover |
| Localisation | United Kingdom, Europe, EMEA |
| Market positioning | Gaming |
| Number of speakers | 2 |
| Nvidia g-sync | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Output Power | 3 Watt |
| Panel type | VA |
| Pixel pitch | 0.2697 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption (off) | 0.39 W |
| Power consumption (on) | 38 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.42 W |
| Response time | 4 ms |
| Screen coating | Anti-glare |
| Screen shape | Curved |
| Swivel angle | 50 |
| Swivel angle range | -25 - 25° |
| Swivelling | Yes |
| Thin Client installed | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle | -5/+25 |
| Tv tuner integrated | No |
| Type | Speakers - stereo |
| USB Hub Version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| VESA mounting | Yes |
| Voltage required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight | 9.79 kg |