| Brand | Acer |
| EAN | 4713392946547 |
| ASIN | B01NBXHMLW |
| Model | DT.VNHEK.015 |
| MPN | DT.VNHEK.015 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bus Type | DMI3 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Card reader integrated | Yes |
| Chassis type | Mini PC |
| Depth | 204 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display included | No |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | Yes |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Graphics & IMC lithography | 14 nm |
| HDD Capacity | 500 GB |
| HDD interface | Serial ATA |
| HDD speed | 5400 RPM |
| Height | 33.2 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel Secure Key Technology version | 1.00 |
| Intel segment tagging | Home Office,Small Business |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | No |
| Intel TSX-NI version | 0.00 |
| Internal memory | 4 GB |
| Line-in | Yes |
| Line-out | Yes |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory supported by processor | 64 GB |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 1.74 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 1333,1600,1866,2133 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR3L-SDRAM,DDR4-SDRAM |
| Memory voltage supported by processor | 1.35 V |
| Microphone in | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter ID | 1912 |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 530 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Optical drive type | No |
| PCI Express configurations | 2x8,1x8+2x4,1x16 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Power supply | 65 W |
| Processor ARK ID | 90734 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor code | SR2HE |
| Processor codename | Skylake |
| Processor family | 6th gen Intel® Core™ i3 |
| Processor frequency | 3.2 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i3-6100T |
| Processor package size | 37.5 mm |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| RoHS compliance | Yes |
| Stepping | S0 |
| Storage media | HDD |
| Supported instruction sets | SSE4.1,AVX 2.0,SSE4.2 |
| System bus rate | 8 GT/s |
| Tcase | 66 °C |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2015A |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Volume | 1.3 L |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 192 mm |