Lightweight Acer C202i projector offers 300 ANSI lumens with 5000:1 contrast in WVGA resolution, projecting up to 2.9 m on a 3:1 throw ratio. Its built‑in 9000 mAh battery delivers five hours of use, while Wi‑Fi, HDMI and a single speaker enable instant wireless sharing and audio output for presentations or entertainment.
| Brand | Acer |
| EAN | 4713883936125 |
| ASIN | B07LH62F1Y |
| Model | MR.JR011.001 |
| MPN | MR.JR011.001 |
| SKU | MR.JR011.001 |
| AC adapter included | Yes |
| AC input voltage | 120 - 230 V |
| Audio formats supported | AAC,MP1,MP2,MP3,PCM,WAV,WMA |
| Audio L/R out | 1 |
| Battery capacity | 9000 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Built-in display | No |
| Built-in speakers | Yes |
| Carrying Case | Yes |
| Colour | White |
| Contrast ratio | 5000:1 |
| Depth | 150 mm |
| Fixed focal length | 5.02 mm |
| Focus | Manual |
| Handheld remote control | Yes |
| Harmonized System HS code | 85286200 |
| Height | 42 mm |
| Image formats supported | BMP,JPEG |
| Keystone correction horizontal | - 20 - 20° |
| Lamp type | LED |
| Market positioning | Portable |
| Maximum battery life | 5 h |
| Maximum horizontal synchronization | 33.2 kHz |
| Maximum vertical synchronization | 0.06 kHz |
| Minimum vertical synchronization | 0.05 kHz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Noise level | 29 dB |
| Noise level economic mode | 25 dB |
| Number of colours | 16.78 million colors |
| Operating relative humidity | 0 - 80 % |
| Operating temperature | 5 - 40 °C |
| Power consumption | 30 W |
| Power consumption economy mode | 6.5 W |
| Power source | AC |
| Product Type | Portable projector |
| Projection distance | 0.7 - 2.9 m |
| Projection modes | Front |
| Projection technology | DLP |
| Projector brightness | 300 ANSI lumens |
| Projector native resolution | WVGA (854x480) |
| Quick start guide | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Service life of lamp | 20000 h |
| Service life of lamp economic mode | 30000 h |
| Supported aspect ratios | 4:3 |
| Throw ratio | 1.3:1 |
| Tripod included | Yes |
| Video formats supported | H.264,MPEG1,MPEG2,MPEG4,VC-1,XVID |
| Weight | 350 g |
| Windows operating systems supported | Yes |