Experience precise 1600 DPI infrared tracking with the Cherry MC 2000 wired mouse, featuring an ergonomic ambidextrous design, a tilt wheel for seamless vertical and horizontal scrolling, three responsive buttons, and a sturdy 1.8 m USB cable.
| Brand | Cherry |
| EAN | 4025112086182 |
| ASIN | B015FXEWW8 |
| Model | JM-0600-0 |
| MPN | JM-0600-0 |
| SKU | JM-0600-0 |
| Buttons quantity | 3 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Cable length | 1.8 m |
| Certification | CE, TÜV-Süd/GS |
| Depth | 109 mm |
| Device interface | USB Type-A |
| Form Factor | Ambidextrous |
| Height | 37 mm |
| Movement detection technology | IR LED |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Package depth | 130 mm |
| Package Height | 43 mm |
| Package width | 100 mm |
| Power consumption | 50 mA |
| Purpose | Office |
| Quick start guide | Yes |
| Recommended usage | Universal |
| Scroll type | Wheel |
| Scrolling directions | Vertical/Horizontal |
| Surface coloration | Monotone |
| Weight | 118 g |
| Width | 62 mm |