| Brand | Dell |
| EAN | 5397184102459 |
| ASIN | B07DKW2M3M |
| Model | GK0PG |
| MPN | GK0PG |
| SKU | GK0PG |
| Audio chip | Realtek ALC3234 |
| Bus Type | DMI3 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cabling technology | 1000 Base |
| Chassis type | SFF |
| Colour | Black |
| Depth | 292 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display included | No |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| Height | 290 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal memory | 8192 MB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Manual | Yes |
| Maximum internal memory | 32768 MB |
| Maximum internal memory supported by processor | 65536 MB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory channels supported by processor | Dual |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Memory layout | 1 x 8 GB |
| Memory slots | 2x DIMM |
| Microphone in | No |
| Motherboard chipset | Intel® H370 |
| Mouse included on selected markets only | Yes |
| Non-ECC | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12 |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 1100 MHz |
| On-board graphics adapter family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 0x3E92 |
| On-board graphics adapter model | Intel® UHD Graphics 630 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.5 |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Optical drive type | DVD±RW |
| Package depth | 394 mm |
| Package Height | 264 mm |
| Package width | 487 mm |
| Password protection type | BIOS,User |
| PCI Express configurations | 1x16,1x8+2x4,2x8 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Placement supported | Horizontal/Vertical |
| Power cord included | Yes |
| Power supply | 200 W |
| Power supply input frequency | 47/63 Hz |
| Power supply input voltage | 90 |
| Processor ARK ID | 129939 |
| Processor boost frequency | 4.1 GHz |
| Processor cache | 9 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Coffee Lake |
| Processor cores | 6 |
| Processor family | 8th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i5-8500 |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Product Type | PC |
| SSD Capacity | 131072 MB |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| System bus rate | 8 GT/s |
| Thermal design power | 65 W |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2015C |
| Tjunction | 100 °C |
| Weight | 5.26 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 92.6 mm |