| Brand | Hannspree |
| EAN | 4711404023910 |
| ASIN | B09MSDXYG1 |
| MPN | HC272PFB |
| SKU | HC272PFB |
| AC adapter output voltage | 12 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Annual energy consumption | 26 kWh |
| Anti-glare screen | Yes |
| Built-in camera | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC, DisplayPort |
| Colour | Black |
| Depth without stand | 10.5 cm |
| Display brightness typical | 300 cd/m² |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Display technology | LED |
| Displayports quantity | 2 |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Harmonized System HS code | 85285210 |
| HDMI version | 1.4 |
| Horizontal scan range | 30 - 113 kHz |
| Market positioning | Graphics design |
| Maximum refresh rate | 75 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of OSD languages | 7 |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | AHVA |
| Pixel pitch | 0.2331 x 0.2331 mm |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Power Supply Type | External |
| Screen shape | Flat |
| Smart modes | Movie, Standard |
| Supported video modes | 1440p |
| Tilt angle range | -5 - 10° |
| Vertical scan range | 56 - 75 Hz |
| Viewing angle horizontal | 178° |
| Width without stand | 61.4 cm |