13.3‑inch IPS display delivers crisp 1920×1080 visuals on a Rockchip RK3368 octa‑core at 1.5 GHz, paired with 2 GB RAM and 16 GB storage expandable to 32 GB via microSD. Dual 5 MP rear and 2 MP front cameras capture clear photos and 1080p video. Built‑in Bluetooth 4.1, Wi‑Fi (802.11n), dual speakers, and a 10 000 mAh battery provide solid performance for everyday use.
| Brand | Hannspree |
| Model | 121656 |
| MPN | SN14TP1B2A |
| EAN | 4711404021787 |
| ASIN | B01CO6RCFI |
| SKU | SN14TP1B2A |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter output current | 2.5 A |
| AC adapter output voltage | 5 V |
| Accelerometer | Yes |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Auto Focus | Yes |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Built-in microphone | Yes |
| Cables included | AC,USB |
| Card reader integrated | Yes |
| Certification | CE EMC, R&TTE, LVD, REACH, WEEE |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash),MicroSDHC |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 11.5 mm |
| Device type | Full-size tablet |
| Display Diagonal | 33.8 cm (13.3") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | IPS |
| Yes | |
| Form Factor | Slate |
| Front camera | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| Height | 220 mm |
| Internal memory | 2 GB |
| Internal memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal storage capacity | 16 GB |
| Maximum memory card size | 32 GB |
| Microphone in | Yes |
| Operating system installed | Android 5.1 |
| Package depth | 54 mm |
| Package Height | 249 mm |
| Package width | 383 mm |
| Platform | Android |
| Position location | No |
| Processor architecture | ARM Cortex-A53 |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | Rockchip |
| Processor frequency | 1.5 GHz |
| Processor model | RK3368 |
| Quick start guide | Yes |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera type | Single camera |
| RoHS compliance | Yes |
| Speaker power | 1 W |
| Storage media | Flash |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Video recording | Yes |
| Video recording modes | 1080p |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 1.06 kg |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 337 mm |