| Brand | Hanns G |
| EAN | 4711404021374 |
| Model | 612833 |
| MPN | HL274HPB |
| ASIN | B014GTELIW |
| SKU | HL274HPB |
| 120Hz Refresh Rate | No |
| 144hz refresh rate | No |
| 165Hz Refresh Rate | No |
| 180Hz Refresh Rate | No |
| 200hz refresh rate | No |
| 240Hz Refresh Rate | No |
| 3D | No |
| 3D ready | No |
| 75hz refresh rate | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 |
| AC power in | Yes |
| Annual energy consumption | 42 kWh |
| Anti-glare | Anti-Glare |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Backlight | LED |
| BNC Connection | No |
| Brightness | 250 Lumens |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC,VGA |
| Case colour | Black |
| Colours | Warm, Nature, Cool, User Mode |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| Controls | Power, Input / Enter, Bri (+), Vol (-), Menu |
| Curved Display | No |
| Depth | 55 mm |
| Digital in | 1 x DVI-D |
| Disk form factor | 3.5 |
| Display diagonal | 68.58 cm |
| Display Diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display model in showroom | No |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Display surface | Matt |
| Display technology | LCD |
| Displayport connection | No |
| DVI connection | Yes |
| DVI port | Yes |
| Dynamic contrast ratio | 000:1 |
| Electrical Power Consumption | 29 W |
| Energy efficiency class | A |
| Form factor | Monitor |
| FreeSync | No |
| G-Sync | No |
| Gaming | No |
| Hard Glass Coating | No |
| HD type | Full HD |
| HDMI connection | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| HDR Support | No |
| Headphone out | Yes |
| Height | 453 mm |
| Height adjustable | No |
| Height adjustment | No |
| Horizontal frequency | 31 |
| Horizontal Frequency high | 80 KHz |
| Horizontal Frequency low | 30 KHz |
| LED backlight | Yes |
| LED indicators | Power |
| Market positioning | Home |
| Number of OSD languages | 12 |
| Number of speakers | 2 |
| On/off switch | Yes |
| Operating humidity | 20 to 70 % |
| Operating temperature | 5 |
| Package depth | 120 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 712 mm |
| Panel mounting interface | 100x100 |
| Panel technology | TN |
| Panel type | TFT |
| Pixel pitch | 0.311 x 0.311 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power cable length | 1.5 m |
| Power consumption | 17.4 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Power source | Mains Powered |
| Quick start guide | Yes |
| Refresh rate | 60 Hz |
| Response time | 3 ms |
| RMS rated power | 4 W |
| Rotating | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Screen size | 27 in |
| Screen Size Range | 24 - 29 in |
| Screen type | Full HD (1080p) |
| Stand included | Yes |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Thin client installed | No |
| Thunderbolt Connection | No |
| Tilt | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 15° |
| Touchscreen | No |
| TV Tuner | No |
| Tv tuner integrated | No |
| Vertical frequency | 75 Hz |
| Vertical scan range | 60 - 75 Hz |
| VESA Mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| VGA connection | Yes |
| VGA In | 1 x 15-pin D-Sub |
| Wall mountable | Yes |
| Weight | 4.7 kg |
| Width | 650 mm |